Jak utrzymać przy życiu larwy mącznika?

  Posted on   by   No comments

Każdy kto posiada owadożerne zwierzęta, które lubią od czasu do czasu zjeść robaczka, zna ten problem – kupiłem słoik larw, mój zwierzak zjadł 1 góra 4 sztuki. Jak zająć się resztą? Jakie warunki należy im stworzyć? Czym karmić?

Zakwaterowanie

Najprostszy do rozwiązania problem –  wystarczy płaski plastikowy pojemnik o gładkich ściankach, o sporej powierzchni dna. Nie trzeba go zakrywać, gdyż wpełźnięcie po śliskiej, pionowej ścianie w przypadku larw jest raczej niemożliwe, jeśli jednak ktoś czuje dyskomfort psychiczny, górę słoika można przykryć gazą lub dobrze wentylowaną przykrywką. Oczywiście idealny pojemnik do zamieszkania dla mącznika znajdziecie w naszym sklepie (link)

Temperatura

Im zimniej tym lepiej, oczywiście bez przesady. Larwy najlepiej przetrzymywać w temperaturze kilkunastu stopni, oczywiście można je także trzymać w skrajnych temperaturach kilku stopni, co powoduje, że będą one żyły nawet kilka miesięcy lub w temperaturze 30 stopni, co jednak drastycznie skróci ich życie.

Żywienie

Mączniki w środowisku naturalnym pasożytują na zbożu, kaszach, mące, ryżu, pieczywie, płatkach – w zasadzie  na wszystkich produktach zbożowych, jakie znajdą w naszych domach lub w magazynach.

Aby larwy dobrze czuły się w domu, najlepiej pojemnik do 1/3 objętości wysypać otrębami, a na to wysypać zakupione larwy. Dodatkowo warto od czasu do czasu poczęstować nasze robaczki owocem (np. jabłko, gruszka), bądź warzywem (np. marchew, ogórek), aby podnieść ich wartość odżywczą. Nie spryskujemy całości wodą, bo zawartość pojemnika spleśnieje

Porządki

Odchody larw wyglądają jak jasnoszary pyłek, który zbiera się głównie na dnie pojemnika. Sprzątanie konieczne jest jedynie co kilka tygodni, jeśli resztki owoców, czy też warzyw wyciągamy w odpowiednim czasie.

Samo sprzątanie jest dosyć proste, ale czasochłonne. Wystarczy zawartość brudnego pojemnika wysypać na gazetę lub inną podkładkę i wybrać znajdujące się tam larwy. Warto więc na bieżąco usuwać niedojedzone resztki.

Jeśli będziemy trzymać się tych kilku prostych zasad, nasz zwierzak będzie miał na długo zapewnione pożywienie, a my nie będziemy zmuszeni kupować nowego zapasu larw.

Comments

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0

Your Cart